Stručný slovník počítačových pojmov

Vieme, počítače sú pre väčšinu ľudí španielskou dedinou. A napriek tomu musia (alebo musíte? 🙂 ) z času na čas čeliť všetkým tým „exotickým“ slovám. Z našej praxe dobre poznáme tie vyplašené výrazy tvárí a preto sme sa rozhodli spísať stručný slovník základných pojmov, s ktorými sa môžete pri kúpe nového počítača stretnúť.

ČO JE PROCESOR

Procesor je v podstate mozog celého počítača. Čím výkonnejší, alebo viac jadrový je, o to rýchlejšie bude váš počítač fungovať.

ČO JE PEVNÝ DISK

Na pevný disk sa ukladajú všetky dáta, ktoré vzniknú pri prací s počítačom. Môže byť interný – teda ten, ktorý máte namontovaný v počítači – alebo externý – teda ten, ktorý so sebou nosíte na dovolenky / ku kamarátom, a tak ďalej.

ČO JE SSD DISK

SSD disk je niečo podobné ako klasický harddisk, no ide o jeho novšiu alternatívu bez mechanických častí. SSD disky sú omnoho rýchlejšie ako klasické disky, a vďaka tejto ich vlastnosti sú obľúbeným riešením zvýšenia rýchlosti počítačov. Na druhú stranu, majú o niečo kratšiu životnosť, no to sa skôr prejaví pri náročnejších používateľoch.

ČO JE RAM

RAMka slúži procesoru na spracovávanie dát, ktoré počítač pri svojej prevádzke používa. No na rozdiel od harddisku (alebo SSD disku) ich neukladá, je to len dočasná pamäť s ktorou procesor pracuje. Čím viac pamäte (RAMky) váš počítač má, tým viac vecí stíha robiť.

ČO JE GRAFICKÁ KARTA

Grafická karta prenáša signál z počítača na obrazovku. Čím kvalitnejšia grafická karta je, tým rýchlejšie sa signál prenáša a vytvorí krajší obraz. Vo všeobecnosti platí, že drvivej väčšine používateľov stačí priemerná grafická karta. Prémiové produkty najčastejšie vyhľadávajú gameri, dizajnéri, architekti, strihači a tak ďalej.

ČO JE ZVUKOVÁ KARTA

Zvuková karta je niečo ako grafická karta s tým rozdielom, že nerieši obraz ale rieši zvuk. V súčasnosti je už obvykle súčasťou základnej dosky, no opäť – profesionáli (zvukári, skladatelia,…) vyhľadávajú prémiové zvukové karty, ktoré sú schopné spracovávať a vylepšovať zvuk na vyššej úrovni. Ide napríklad o lepšie basy, výšky a podobne.

ČO JE ZDROJ

Táto súčiastka slúži na spracovanie napätia elektriny a jej transformácie a rozdelenia do napájacích vetiev. Zjednodušene povedané – zdroj dáva jednotlivým komponentom (procesoru, grafickej karte,…) toľko „šťavy“, koľko si pýtajú/potrebujú.

ČO JE ZÁKLADNÁ DOSKA

Môžete ju poznať aj pod názvom „matičná doska“ a prepája všetky komponenty, ktoré sme si vymenovali nižšie. V podstate je základňou, do ktorej sú napojené všetky ostatné komponenty.