ZOZNÁMTE SA SO SIGNALOM

Signal aplikácia

Podporuje ho Elon Musk, Jack Dorsey (spoluzakladateľ a riaditeľ Twitteru), odporúča ho Edward Snowden, používa ho Americká armáda a v roku 2020 ho odporúčala svojim zamestnancom aj Európska komisia. A nebyť nekonečnej nenažranosti Facebooku, možno by sa o ňom zďaleka nedozvedelo toľko ľudí, koľko ho dnes pozná. Reč je o komunikačnej platforme Signal, ktorá sa v posledných mesiacoch dostala do svetla pozornosti.

AKO TO ZAČALO?

Pokiaľ ide o kauzu s Facebookom, začalo to tak, že oznámili, že plánujú „lepšie“ integrovať WhatsApp do svojej „modrej“ siete v zmysle zdieľania uživateľských dát. A ak sa bavíme o dátach, sú tým myslené naše záujmy, aktivity a tak ďalej. Toto všetko by samozrejme ďalej obchodovali a využívali na lepšie cielenú reklamu. Po vlne odporu tento plán odložili, no údajne len do konca tohto roka.

Pokiaľ ide o samotný Signal, ten vznikol na základoch iných startupov oficiálne v roku 2014 a o štyri roky neskôr vznikla nezisková organizácia Signal Foundation zameraná na ďalší otvorený rozvoj tejto platformy. Jej hlavné zameranie je bezpečnosť a súkromie, o čom asi najviac svedčí práve podpora od spomínaného Edwarda Snowdena. Takže je všetká komunikácia medzi užívateľmi šifrovaná. Pričom to isté tvrdí aj WhatsApp, no odborníci sa zhodujú, že v prípade Signalu ide o podstatne kvalitnejšie zabezpečenie. Ostatne, pri jeho používaní si všimnete drobné rozdiely, ktoré poukazujú na vyšší dôraz na bezpečnosť, ako napríklad priebežnú potrebu autorizovať sa PINom.

ČO SIGNAL PONÚKA?

V podstate všetko to, čo WhatsApp alebo iné platformy. Môžete si chatovať, mať klasický telefonát, videohovor, nahrávať hlasovky, posielať fotky a tak ďalej. Je k dispozícii pre iOS aj pre Android. Taktiež si môžete stiahnuť jeho desktopovú verziu a písať si z pohodlia počítača. Jednoducho, Signal vás nijakým spôsobom neobmedzí a popri tom vás ochráni. A vďaka Facebooku si môžete byť istí, že akonáhle si ho nainštalujete, zistíte, že ho používa veľká časť vašich kontaktov. Tak prečo to nevyskúšať?

  • Signal pre iPhone si môžete stiahnuť na tomto linku
  • Signal pre Android si môžete stiahnuť na tomto linku
  • Signal pre počítače si môžete stiahnuť na tomto linku (na fungovanie však vyžaduje aby ste mali Signal nainštalovaný aj v telefóne)