Najrýchlejší počítač na svete

Najrýchlejší počítač na svete

V IT urazilo ľudstvo neuveriteľnú cestu za pozoruhodne krátky čas. Od prvých počítačov zapĺňajúcich celé haly, cez prvé počítače vrčiace v našich bytoch, až po tie mašiny, ktoré voláme smartfóny a dokážu tisícnásobne viac, ako ich predchodcovia spred desiatich rokov. Netrvalo dlho a počítače sa zaradili medzi hrstku vecí, v ktorých sa celý svet neustále preteká. Či už ide o najvyššiu budovu sveta, lietadlo s najdlhším doletom, najdrahšie sériovo vyrábané auto, alebo telefón s najlepším foťákom – vždy je niekto na vrchole a jediné, čo je isté je, že o pár mesiacov/rokov ho niekto iný vystrieda. To isté platí aj pri počítačoch, pričom účelom je vyrobiť ten najrýchlejší. A tým je v čase písania tohto článku „mašinka“ zvaná Fugaku nachádzajúca sa v japonskom Kobe.

„Mašinka“ nie je úplne výstižné slovo. Tento superpočítač (rovnako ako ostatné vo svojej triede) zapĺňa celú halu a jeho vývoj stál približne miliardu amerických dolárov. Nepodarilo sa nám zistiť, na čo sa bežne používa, no údajne poslúžil aj počas práve prebiehajúcej pandémie, kedy analyzoval dáta získané o COVID 19. Možnosti na to určite má – jeho výkon je stanovený na 415,53 petaflop, čo je o 2,8 krát viac, ako má druhý najrýchlejší počítač na svete (tým je Summit od IBM nachádzajúci sa v USA).

Apropos, superpočítače ako také – v rámci rebríčka TOP500 supercomputers dominuje (ako inak) Čína s 226 zariadeniami. Na druhom mieste je s priepastným rozdielom USA (114) a na treťom Japonsko (30). Zvyšných 130 miest pripadá na ostatné krajiny sveta… Nateraz.