home-img
PC servis Bratislava | +421 903 822 395
media-bg
HODNOTENIE 5 z 5
review-star review-star review-star review-star review-star
zdroj: Google my Business
ako vám môžeme pomôcť?
zavoláte
s-image-1
fade-bg-1
vyzdvihneme
s-image-2
fade-bg-2
opravíme
s-image-3
fade-bg-3
používate
s-image-5
fade-bg-5

FIRMY ELONA MUSKA

príležitosťami, ktoré ponúkala. O pár rokov neskôr bol jedným z hlavných členov tímu, ktorý vytvoril PayPal – revolučnú službu na prijímanie a posielanie platieb, ktorá je dnes štandardnou súčasťou našich životov. O ďalších pár rokov sa po úspešnom predaji PayPalu ocitol so 180 miliónmi dolárov a životom celým pred sebou. Vraj reálne zvažoval, že odíde na dôchodok a začne si len užívať peniaze. Napokon sa však rozhodol inak. V jednom rozhovore to popísal Peter Thiel, ktorý bol jedným z jeho partnerov v PayPale a sám sa neskôr stal multimiliardárom. Vraj sa raz bavili v užšom kruhu niekdajších spolumajiteľov tejto platobnej služby o tom, čo plánujú robiť. Niekto chcel oddychovať, niekto iný plánoval investovať do menších startupov a tak ďalej. Keď prišiel rad na Muska, povedal, že plánuje založiť prvú automobilku na svete vyrábajúcu výlučne autá jazdiace na elektrinu. A okrem toho firmu, ktorá bude robiť komerčné cesty do vesmíru. Vraj sa to nestretlo s veľkým pochopením. Nuž…


1. FIRMA ELONA MUSKA - TESLA

Na začiatok dajme na pravú mieru jednu vec – Elon Musk Teslu nezaložil, no odkúpil ju v rannom štádiu vývoja od jej zakladateľov. A vlastne dajme na pravú mieru ešte jednu ďalšiu vec – keď tvrdíme, že je niečo „firmou Elona Muska“, nemyslíme to úplne doslova. Spoluvlastní ich s množstvom investorov, avšak je držiteľom najväčších podielov. No pod tým si netreba automaticky predstaviť 51%, pri projektoch tejto veľkosti môže byť „najväčší podiel“ aj 7%. Každopádne, späť k Tesle:

Koncept bol „jednoduchý“ - najprv vyvinúť sexy športiak, ktorý bude drahý a pritiahne sa ním pozornosť verejnosti aj investorov. Na základe predajov a vyzbieraných peňazí začať s vývojom lacnejšieho a úžitkovejšieho vozidla. Predať viac kusov, pritiahnuť viac investorov a začať s vývojom ešte lacnejšieho auta. A tak ďalej až pokým sa nepodarí vyvinúť cenovo dostupné vozidlo pre široké masy. Tam síce Tesla ešte stále nie je, no dostala sa niekam inam – na pozíciu najhodnotnejšej automobilky sveta. A že je podľa odborníkov extrémne nadhodnotená? To už necháme na nich. No fakt je ten, že navzdory abnormálnemu množstvu prekážok, problémov a spochybňovania, tu Tesla ešte stále je a nič nenasvedčuje tomu, že by odišla. A okrem toho spustila globálnu revolúciu automobilizmu v oblasti elektrifikácie vozidiel.


2. SPACE X

Keď si dnes človek pozrie jednu z prvých fotiek kolektívu Space X, zdá sa to ako zlý vtip. Asi dvadsiatka šprtov v nie príliš atraktívnej kancelárii s mariachi kapelou a šialeným plánom na vysielanie turistov do vesmíru. Ale podarilo sa. Dnes má Space X spoluprácu s NASA a nie je to tak dávno, čo úspešne dopravila astronautov na vesmírnu stanicu ISS. Ešte raz – súkromná spoločnosť dopravila ľudí do kozmu. Toto bolo voľakedy sci-fi. Rovnako ako vidieť raketu, ktorá práve vypustila satelity, padať späť na Zem a potom kolmo pristáť na plošine nachádzajúcej sa niekde v oceáne. 

Nemenej fascinujúce je, že sa Elon Musk aktívne  podieľa na vývoji týchto rakiet a samotní inžinieri ho údajne v tomto smere považujú za platného člena tímu. A ako sa priučil tomu, ako zostrojiť vesmírne rakety?

„Začal som o tom čítať knihy.“ 

 

3. SOLARCITY

Toto je len taký „bočák“, ktorý posunul členom svojej rodiny. Ako ste už možno z názvu tipovali, ide o spoločnosť zaoberajúcu sa solárnou energiou a jej využitím. Ako všetko, čo Elon Musk robí, aj toto má úplne iný rozmer, než keď to robia iní. A tak má SolarCity napr. na konte najväčšiu batériu na svete, ktorú inštalovali v Austrálii. Niektoré jej regióny sa potýkali s nedostatkom elektriny a z toho vyplývajúcimi výpadkami v dodávkach. Riešením bolo postaviť solárne pole a skladovať zozbieranú elektrinu v gigantickej batérii, ktorá ju môže ďalej v prípade potreby distribuovať.

No ešte viac „cool“ nám príde iný produkt tejto spoločnosti – mini-solárne panely, ktoré veľmi verne imitujú škridle. Vďaka tomu je možné mať plne solárnu strechu rodinného domu bez toho, aby ste si ten dom zohyzdili. Momentálne je táto technológia veľmi drahá, no to boli svojho času aj televízory, mobily a počítače. 


4. NEURALINK

Tento Muskov startup spravil za posledný rok obrovské pokroky, ktoré pootvorili nejedny ústa. V princípe je zameraný na vývoj čipov, ktoré bude jedného dňa možné implantovať do mozgu človeka a riešiť tak doteraz neriešiteľné veci. Napríklad ochrnutie či parkinsonovu chorobu. V dlhodobom horizonte aj prepojenie človeka a stroja z čoho máme, úprimne, rozpačité pocity. No aj samotný Elon Musk je veľkým odporcom ďalšieho rozvoja umelej inteligencie, tak si možno toto zvolil ako svoj spôsob boja proti nej. 


5. BORING COMPANY

Veľká časť verejnosti to mala pôvodne za vtip, no dnes už je jasné, že to bolo myslené vážne. V tomto prípade sa Musk rozhodol zamerať na problém dopravy v mestách, v ktorých ostatne žije čoraz väčšia časť svetovej populácie. Riešenie podľa neho spočíva v tom, vytvoriť pod mestami sieť tunelov, ktorými by automatické systémy dopravovali autá (zaparkované na pohyblivých platformách) z bodu A do bodu B. Toto je z hľadiska logistiky asi najobtiažnejší projekt, keďže musí zohľadniť podložie, ekonomický potenciál, všetky možné povolenia, bezpečnosť, podporu mesta/štátu a tak ďalej… no prvé testovacie tunely už sú v Las Vegas aj Los Angeles.


6. STARLINK

Posledným Muskovým startupom je Starlink, ktorý v mnohom vychádza zo SpaceX. A možno ste sa s ním už stretli, keďže je priebežne pozorovateľný voľným okom na nočnej oblohe. A ak sa mu to s ním podarí (pričom zatiaľ to vyzerá, že áno), možno raz dostane ľudstvo na Mars. Starlink totiž rieši výzvu, ktorá upútala viacerých bohatých bláznov – ako dostať internet do celého sveta. (nielen) Muskove riešenie spočíva v tom, umiestniť na našu obežnú dráhu tisíce satelitov, ktoré by tento signál roznášali. A zatiaľ sa mu v tom darí, nad hlavami nám ich už v čase písania tohto článku krúži viac ako 1 600. V závode o dosiahnutie tohto ultimátneho cieľa je napríklad aj so zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom. No Musk zatiaľ s prehľadom vyhráva a nemusíme zdôrazňovať, že ide o veľa – víťaz vezme zisky v desiatkach, možno stovkách miliárd. A práve tieto peniaze chce Elon Musk použiť na kolonizáciu Marsu.


Šialené? 

Vráťme sa na začiatok a k tým 180 miliónom USD, ktoré zinkasoval po predaji PayPalu. 120 z nich investoval do Tesly. 60 do SpaceX. Došiel až tak ďaleko, že si musel požičiavať na nájom. O niekoľko rokov neskôr spával vo fabrike Tesly aby sa mohol čo najviac podieľať na dosiahnutí produkčných cieľov. Ustál niekoľko pokusov o odvolanie, abnormálny tlak verejnosti a najmä investorov. Čelil výsmechu aj pochybnostiam. Pár krát sa zdalo, že je na pokraji psychického zrútenia a stane sa to, čo sa logicky muselo stať – nezvládne to. 

Dnes je druhým najbohatším človekom na svete. Tesla vyrába podľa plánu, SpaceX už úspešne testuje rakety pre let na Mesiac. SolarCity dodáva elektrickú energiu, Starlink zasa internet. A tie ostatné firmy robia tiež vo svojich oboroch pomalú ale istú revolúciu. Popri tom len tak hodil do placu plány na Hyperloop a zo srandy predal limitovanú kolekciu plameňometov.

Netušíme, ako je toto všetko možné a ani odkiaľ sem Elon Musk prišiel. No vieme, že máme to privilégium sledovať niečo výnimočné. Človeka, ktorý sa rozhodol vziať osud ľudstva do svojich rúk, rozdeliť tento plán na tisíce krokov a začať ich jeden po druhom plniť. A popri tom si nájsť čas na tweety typu:

 

 


Takže ak Elon Musk hovorí, že raz dostane ľudí na Mars, prestávame to brať s rezervou.

novší článok starší článok

prečítajte si aj ostatné články

PC NOVINKY VI.

NAJDLHŠIE HERNÉ SÉRIE

PC NOVINKY IX

info@stacizavolat.sk
info-ico-1
info-bg-1
+421 903 822 395
info-ico-2
info-bg-2

ďakujeme za referencie od našich zákazníkov: