Stručný vznik a história Microsoft Windows
Microsoft Windows je názov rodiny operačných systémov od spoločnosti Microsoft. Narastajúci záujem o grafické rozhranie operačných systémov vyústil do vytvorenia prvého operačného systému založeného na prostredí MS-DOS – Windows už v roku 1985.
Operačné systémy Microsoft Windows
Prvé operačné systémy boli založené na prostredí MS-DOS a jeho 16-bitovej verzii, ktorá už ponúkala používateľské rozhranie a poskytovala vlastné ovládače zariadenia (grafika, tlačiareň, myš, klávesnica a zvuk). MS-DOS dovoľoval používateľovi spúšťať viacero aplikácií naraz.
Využíva sa viac ako 640 KB pamäte v hardvérovej podobe a je možné využiť softvérovú pamäť na disku zariadenia počas požívania súborov a následne ich odstránenie, keď sa nepoužívajú. Príkladom je Windows 1.0 z roku 1985 a Windows 2.0 z roku 1987 a ich blízky príbuzný Windows/286.
Po prvých počítačových operačných systémoch nastupuje generácia 16 a 32 bitových systémov, s 32-bitovým jadrom bežiacim v chránenom režime a monitorom virtuálneho stroja. Windows 3.0 z roku 1990 a Windows 3.1 z roku 1992 zdokonalili prácu s počítačom vďaka virtuálnej pamäti a ovládačom virtuálnych zariadení. Windows mohol teraz bežať v 16-bitovom chránenom režime.
Windows 3.0 v porovnaní s jeho predchodcami zrýchlil a zmenšili sa jeho pamäťové nároky. S príchodom 32-bitového systému Windows 3.11 sa operačný systém zbavil závislosti na systéme DOS pre správu súborov. Vyústilo to do uvedenia Windows 95 na trh. Prínosom boli najmä 32 bitové grafické aplikácie.
Windows 98 mal dve vydania – prvé v roku 1998 a druhé v roku 1999. V roku 2000 spoločnosť Microsoft uvoľnila Windows ME. Systém používal základné časti ako Windows 98 SE, ale s vizuálnym vzhľadom verzie Windows 2000 bol určený najmä ako biznis systém.
S nástupom Windows XP prišla nová generácia operačných systémov, ktoré konečne úplne zavrhli DOS do minulosti. Biznis požiadavky boli následne uspokojené systémom Windows 2003 a verzia Windows Vista definitívne zavŕšila integráciu Windows systémov mimo základný systém MS-DOS.
64-bitové operačné systémy – architektúra Intel 64-bit a AMD64
Windows XP 64, Windows Server 2003, 64-bitové edície Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 a Windows 8 Windows 8.1 a dnes používaný a najrozšírenejší Windows 10.
Microsoft Windows v súčasnosti
V súčasnosti má viac ako 88 % všetkých osobných počítačov a notebookov nainštalovaný systém Microsoft Windows. Windows sa dostal do povedomia a získal si popularitu najmä vďaka dominancii operačného systému MS-DOS v minulosti a veľkú časť podielu prináša aj predinštalovanie systému Windows na počítačoch. Veľkú popularitu si Windows získal aj vďaka nadstavbe populárneho kancelárskeho balíka Microsoft Office.