home-img
PC servis Bratislava | +421 903 822 395
media-bg
HODNOTENIE 5 z 5
review-star review-star review-star review-star review-star
zdroj: Google my Business
ako vám môžeme pomôcť?
zavoláte
s-image-1
fade-bg-1
vyzdvihneme
s-image-2
fade-bg-2
opravíme
s-image-3
fade-bg-3
používate
s-image-5
fade-bg-5

Apple Computer, Inc. vs. Microsoft Corp.

Prípad sporu spoločnosti Apple Computer, Inc. vs. Microsoft Corporation a Hewlett-Packard Co. začal už v roku 1988 a pokračoval celé štyri roky… Konečné rozhodnutie aj namietaných rozhodnutí prvostupňového súdu padlo až v septembri 1995.

Apple Computer, Inc. proti Microsoft Corporation, bola žaloba o porušení autorských práv. Spoločnosť Apple Computer, Inc. (teraz Apple Inc.) sa snažila zabrániť spoločnostiam Microsoft a Hewlett-Packard používať prvky vizuálneho grafického používateľského rozhrania (GUI) podobné tým v operačných systémoch Apple Lisa a Macintosh.

 

Grafické rozhranie Apple vs. Microsoft


Spoločnosť Apple tvrdila, že „vzhľad a celkový dojem“ z operačného systému Macintosh je chránený autorskými právami. Apple si nárokoval patentovú ochranu na každý prvok rozhrania, ako existenciu okien na obrazovke, obdĺžnikový vzhľad a menenie rozmerov okien. Dôležitý bol celkový dojem operačného systému ako celok, ktorý je postavený na malých špecifických detailoch.

Spoločnosť Apple si nárokovala 189 prvkov grafického používateľského rozhrania, kde mohlo dôjsť k porušeniu autorských práv. Napriek tomu, Microsoft si nárokoval vlastníctvo na tieto prvky vo svojich systémov v 179 prípadoch. Používatelia dávali súhlas spoločnosti Microsoft v zmluve o systéme Windows 1.0. 10 prvkov nebolo ovplyvnených autorskými právami.

 

Spor sa prehĺbil, k Apple a Microsoft sa pridáva Xerox


Spoločnosť Apple Inc. súhlasila s poskytnutím licencie na určité časti svojho grafického používateľského rozhrania spoločnosti Microsoft na použitie v systéme Windows 1.0. Microsoft však v systéme Windows 2.0 urobil zmeny funkcií nachádzajúce sa v grafickom používateľskom rozhraní Macintosh. Apple podal žalobu a keď Microsoft priniesol na trh systém Windows 3.0, Apple si nárokoval na ďalšie patenty, no neuspel a Microsoft mohol plne využívať grafické prvky v systéme spoločnosti Apple.

Akoby nebolo dosť sporov medzi Apple a Microsoft, v polovici sporu sa k žalobám pridala spoločnosť Xerox. Tá podala žalobu na Apple, že vo svojich systémoch spoločnosť porušila autorské práva, dotýkajúce sa grafického rozhrania systému Xerox.

Súdny proces spoločnosti Xerox sa dotýkal laboratórnych návštev zo spoločnosti Apple a bol obranný krok, ktorý by spoločnosti Xerox zaistil právnu ochranu v prípade, ak by bolo v spore Apple vs. Microsoft stanovené, že dizajn operačných systémov je chránený autorskými právami. Víťazom sporov by bol Xerox, ale jeho prípad bol zamietnutý z rôznych právnych dôvodov.

 

 

novší článok starší článok

prečítajte si aj ostatné články

Internetová horúčka – bublina dotcom

NAJHODNOTNEJŠIE VIDEOHRY HISTÓRIE

PC NOVINKY VII.

info@stacizavolat.sk
info-ico-1
info-bg-1
+421 903 822 395
info-ico-2
info-bg-2

ďakujeme za referencie od našich zákazníkov: