home-img
PC servis Bratislava | +421 903 822 395
media-bg
HODNOTENIE 5 z 5
review-star review-star review-star review-star review-star
zdroj: Google my Business
ako vám môžeme pomôcť?
zavoláte
s-image-1
fade-bg-1
vyzdvihneme
s-image-2
fade-bg-2
opravíme
s-image-3
fade-bg-3
používate
s-image-5
fade-bg-5

Internetová horúčka – bublina dotcom

Rozmach internetu vo svete priniesol aj nadnesené očakávania o jeho rozvoji a potenciáli. Prvým obdobím, keď vznikla internetová horúčka, známa tiež ako internetová bublina (anglicky dot-com bubble), je obdobie rokov 1996 až 2001. V tomto čase nastalo masívne používanie internetu a vznik niekoľkých internetových spoločností a ich prepady. Internetová horúčka zasiahla hlavne USA a ďalšie západné krajiny.

Najväčší rozmach internetu v Spojených štátoch amerických nastal v období po roku 1996, keď sa uvoľnila politika zakladania internetových spoločností a ich zdanenia. Internetové firmy, ktoré rýchlo získali kapitál väčšinou používali doménu najvyššej úrovne .com a podľa nej sa nazývali dot-com spoločnosti.

Internetová horúčka a následný prepad v roku 2000 sa anglicky volá dot-com-bubble a definuje práve množstvo „rýchlo kvasených“ spoločností na internete v období horúčky rokov 1996 až 2001 a následného prepadu a prasknutia bubliny v roku 2000. V slovenčine sa však pojem bubliny dotcom nikdy neujal a bežne sa používa termín internetová horúčka.

 

Internetová bublina dotcom praskla!


Internetová horúčka vznikla najmä vďaka nadneseným očakávaniam od spoločností na domenach .com . Index akciového trhu Nasdaq vďaka týmto spoločnostiam vo svojom portfóliu dosiahol vrchol 10. marca 2000 a následne sa prepadol. Veľa online spoločností skrachovalo a ukončilo svoju činnosť. Iné sa prepadli na akciovom trhu, ale prežili, ako Cisco a Qualcomm. eBay a Amazon.com, stratili hodnotu, ale rýchlo sa zotavili.

Analytici trhu počas vrcholu spoločností na akciovom indexe pomaly znížili ratingy na nákup akcií jednotlivých spoločností. Prípady podobného hodnotenia sa množili až sa došlo k štádiu, že index sa prepadol až o 78 % svojej pôvodnej hodnoty.

Keď bolo jasné, že väčšina spoločností nemohla uniesť tlak prepadu svojej hodnoty, prišlo na trhu k prečisteniu prostredia a niektoré spoločnosti zanikli, iné prežívali a prežili. Vyčistenie trhu významne spomalilo vývoj technologického sektoru so sídlom v Silicon Valley.

 

 

novší článok starší článok

prečítajte si aj ostatné články

PC novinky II.

VÝHODY ÚDRŽBY POČÍTAČA

Najrýchlejší počítač na svete

info@stacizavolat.sk
info-ico-1
info-bg-1
+421 903 822 395
info-ico-2
info-bg-2

ďakujeme za referencie od našich zákazníkov: