5 Najdrahších klávesníc sveta

5 Najdrahších klávesníc sveta

Klávesnicu väčšina z nás vníma ako jednoduchý, úžitkový predmet, ktorý kúpime za pár eur, maximálne zopár desiatok eur. No žijeme v 21. storočí, takže aj medzi klávesnicami nájdeme bez problému kúsky, ktorých cena sa vymyká bežnému chápaniu. V tomto blogu vám predstavíme päticu najdrahších, pričom prvenstvo víťaza rebríčku potvrdila aj samotná Guinessova kniha rekordov.

5. Fingerworks Keyboard Touchstream: 1 500 USD

(Maximálne) ergonomický dizajn, funkcia multi-touch a dnes už takmer mýtický status. Fingerworks Keyboard Touchstream bola produktom spoločnosti FingerWorks, ktorá vznikla v roku 1998 a už o sedem rokov neskôr ju pohltil (kúpil) Apple. Tým jej príbeh v podstate skončil a dnes už tento skladací výkrik vtedajšej technológie kúpite jedine v aukcii, kde sa jej ceny pohybujú (od) 1500 USD. No kúsok FingerWorksu máme dnes všetci – technológia tejto klávesnice poslúžila ako základ dotykovým displejom prvého iPhoneu, odkiaľ sa rozšírila aj na iné zariadenia.

4. 2000-IS-DT: 2 200 USD

Ak sa radíte medzi ľudí, ktorí potrebujú byť na počítači vždy a všade, 2000-IS-DT je produkt pre vás. To “vždy a všade” by sme ešte zdôraznili, pretože táto klávesnica vydrží teploty od – 40 až do +90 stupňov celzia. Je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a navrhnutá tak, aby odolala prachu, vode a prakticky akýmkoľvek extrémnym podmienkam. Preto neprekvapí, že najväčšie využitie nechádza v armádnom sektore.

3. OPTIMUS MAXIMUS: 2 400 USD

Od zberateľského kúsku cez (doslova) tvrdo praktický nástroj sa dostávame až k elegantnému výdobytku technológie. Za touto klávesnicou stojí Art Lebedev Studio a výnimočnou ju robí hneď niekoľko vecí – každé tlačidlo je možné nastaviť na samostatnú funkciu, po ľavej strane má samostatnú časť určenú na prepojenie so sociálnymi sieťami, disponuje OLED podsvietením a slotom na 32 megabajtovú SD kartu. A samozrejme, potom je tu ešte jej výnimočná cena – spomínaných 2 400 dolárov.

2. OPTIMUS POPULARIS: 2 554 USD

Ale ako to v týchto prípadoch chodí, vždy sa skôr či neskôr nájde niečo výnimočnejšie. V tomto prípade opäť z dielne Art Lebedev Studio. Rozdiel medzi touto klávesnicou a predošlou by mal spočívať v takmer nekonečnej variabilite. Či už ide o jej nastavenie na rôzne písma (arabské, latinka, cyrilika atď.), no okrem toho je vraj možné nastaviť jednotlivé klávesy aby fungovali ako hudobné noty, matematické symboly, chemické prvky, a tak ďalej. Tým si otvorila prakticky neobmedzené možnosti využitia a cena tomu zodpovedá.

1. HAPPY HACKING KEYBOARD HP JAPAN: 4 400 USD

Ako sme spomenuli v úvode, tento produkt sa pýši prvenstvom v Guinessovej knihe rekordov. Z hľadiska funkčnosti by malo ísť o štandardnú klávesnicu a za jej (šialenú) cenu môže prevedenie. Happy Hacking Keyboard sa vyrába jedine na zákazku a je pokrytá ručne nanesenou vrstvou Urushi laku. Pravdepodobne netušíte, čo to je, no to nevadí, vašu pozornosť rýchlo odvedieme týmto: vrstvy Urushi laku sú nanášané štetcami, ktoré sú vyrobené z vlasov pannien. Pri tom bledne aj fakt, že to na záver pokryjú zlatým práškom.