home-img
PC servis Bratislava | +421 903 822 395
media-bg
HODNOTENIE 5 z 5
review-star review-star review-star review-star review-star
zdroj: Google my Business
ako vám môžeme pomôcť?
zavoláte
s-image-1
fade-bg-1
vyzdvihneme
s-image-2
fade-bg-2
opravíme
s-image-3
fade-bg-3
používate
s-image-5
fade-bg-5

NAJDLHŠIE HERNÉ SÉRIE

Zjednodušene sa dá povedať, že odkedy vstúpili na scénu osobné počítače (resp. ich predpotopní predkovia), vznikli aj počítačové hry. V tomto prípade išiel vždy úžitok a zábava akoby ruka v ruke a tak sú s nami niektoré herné série už celé desiatky rokov. Viaceré z nich sa medzičasom stali kultovými klasikami a znalci / pamätníci budú ich prítomnosť v tomto rebríčku očakávať. No stavíme sa, že hru, ktorá tróni na prvom mieste, pozná málokto. Poďme si to zhrnúť v poradí od “najmladšej” po najstaršiu:

 

5. SUPER MÁRIO – 38 RESP. 40 ROKOV


To “respektíve” v nadpise je na diskusiu. Samotná hra Super Mario vyšla po prvý krát v roku 1983, avšak samotná postava Maria sa premiérovo objavila v hre Donkey Kong v roku 1981. No zatiaľ čo tam mal vedľajšiu úlohu, od spomínaného roku 1983 je plnohodnotnou super star herného sveta. Stal sa tvárou Nintenda, (pre mnohých) synonymom videohier, predstaviteľom jednej z najvýznamnejších herných sérií, množstva spin-offov a tak ďalej a tak ďalej. A napriek tomu, že už z neho je štyridsiatnik, baví deti a hráčov dodnes.

 

4. PAC MAN – 40 ROKOV


Jeho dlhovekosť sa dá vysvetliť starým známym “v jednoduchosti je krása”. Hru stvoril japonský herný vývojár Toru Iwatani, vyšla v roku 1980 a do dnešného dňa bola vydaná v 38-ich rôznych verziách. Prešla si z arkád, cez počítače a dnes ju môžete hrať na svojom smartfóne. A pokiaľ si myslíte, že to bola len dobová záležitosť, odporúčame to skúsiť. Z nášho uhlu pohľadu nestratila nič na svojej zábavnosti a dramatickosti.

 

3. GALAXIAN – 41 ROKOV


Podľa názvu to môže byť rpe mnohých pravdepodobne prvá neznáma tohto rebríčka. No keď vám povieme, že v princípe len letíte nekonečným vesmírom, strieľate všetko pred sebou a popri tom sa snažíte nebyť zastrelený, možno si začnete spomínať. Je to jedna z hier, ktorú hral asi každý narodený v 80tich rokoch. Ako mnohé hry svojej generácie, aj táto pochádza z Japonska a aj táto sa v zdraví dožila dnešných dní, keďže jej posledná verzia vyšla v roku 2019. A mimochodom, bola už 23. v poradí.

 

2. SPACE INVADERS – 42 ROKOV


Táto hra sa bez problému radí medzi najznámejšie na svete, stala sa plnohodnotnou kultovou klasikou, námetom na umenie a súčasťou pop kultúry. Vznikla, ako inak, v Japonsku a jej autorom je Tomohiro Nishikado. Do dnešného dňa vyšla v 21 rôznych edíciách a keby ste si ju chceli vyskúšať, stačí zbehnúť na Google alebo si ju stiahnuť do mobilu. Za seba však musíme povedať, že z tejto prvej generácie hier je Pac Man omnoho zábavnejší ?

 

1. OREGON TRAIL – 50 ROKOV


Povedzme si na rovinu – túto hru asi pozná málokto. Pôvodne vznikla na účely vzdelávania o pomeroch v Amerike v čase, keď ňou putovali prví osadníci z Európy. Medzičasom sa však stala kultom v hráčskom svete a to ju napriek jej jednoduchosti udržalo pri živote až dodnes. Vyšla v 19tich rôznych edíciách, tá posledná v roku 2018.

 

 

novší článok starší článok

prečítajte si aj ostatné články

PC NOVINKY IV

Stručná história Apple Computers

ALTERNATÍVNE OPERAČNÉ SYSTÉMY

info@stacizavolat.sk
info-ico-1
info-bg-1
+421 903 822 395
info-ico-2
info-bg-2

ďakujeme za referencie od našich zákazníkov: